fbpx

Plastiko ar tetra pak pakuotė? Kuri mažiau kenkia aplinkai?

plastic-bottles

Pakalbėkime apie plastiko ir tetra pako pakuotes

Šiais laikais gamintojai naudoja skirtingas pakuotes maisto produktams. Gėrimų skyriuje matome tiek aliuminio skardines, plastiko ir stiklo butelius, tetra-pack dėžutes. Sultys, vanduo, pienas, gazuoti gėrimai – pakuojami tiek aliuminio skardinėse, plastiko ir stiklo buteliuose, tetra pak dėžutėse. Ar perkant gėrimą Jums svarbu, kokioje pakuotėje jis supiltas?

Kaip manote, kurioje pakuotėje pirkti gėrimą yra geriausia? Kitaip tariant, kuri pakuotė mažiausiai kenkia aplinkai: plastiko butelis ar tetra pak?

Tai sudėtingas klausimas ir priklauso nuo Jūsų prioritetų – kai kurios iš jų turi mažesnį anglies dvideginio kiekio pėdsaką gamybos metu. Kitos palankesnės pakartotinio naudojimo, perdirbimo ir atliekų atžvilgiu.

Vertinant vienos rūšies pakuotės poveikį aplinkai, reikia atsižvelgti į daugybę veiksnių. Tai ne tik apie tai, iš ko jis pagamintas. Bendras anglies dvideginio išmetimas susidaro ne tik apdorojant ir gaminant pakuotę, bet ir transportuojant, perdirbant ir pašalinant iš eksploatavimo.

Plastikinis butelis PET

PET pigus ir patvarus ir gali būti vienas iš lengviausiai perdirbamų pakuočių tipų, lengva transportuoti ir nedūžta. Tačiau jis turi savo minusų.

Plastikiniai buteliai paprastai gaminami iš PET (polietileno tereftalato), kuris gaminamas iš naftos – neatsinaujinančio ištekliaus, o kai jis nėra perdirbamas, suirimas trunka šimtus metų.

Plastikas savaime nėra blogis, jei tik žmogus mokėtų jį tinkamai surūšiuoti.

Pagal pasaulinius 2019 metų skaičiavimus, mes perdirbame tik 9 proc. viso pasaulio plastiko. Apie 50 proc. plastiko nukeliauja į kontroliuojamus šiukšlynus, apie 19 proc. yra sudeginama energijai pagaminti, ir apie 22 proc. patenka į nekontroliuojamus šiukšlynus ir vandenyną.

Dauguma įmonių nemažina naudojamų vienkartinių butelių kiekio. Jie sutelkia savo pastangas į „lengvinimą“ – plonina PET butelius, kad sumažintų sąnaudas, plastiko naudojimą ir anglies dvideginio išmetimą, arba prideda perdirbto medžiagos.

Dauguma perdirbtų butelių paverčiami poliesterio pluoštu – naudojami drabužiams ir baldams gaminti. Dangteliai perdirbami į sodo baldus, šiukšliadėžes ir vamzdžius, kurie, savo ruožtu, dažnai neperdirbami.

Maždaug 40 % plastikinių butelių, kurie nėra perdirbami, nusėda aplinkoje ir pamažu skyla į mikroplastiką. Tai gali užtrukti iki 450 metų.

PET buteliams pagaminti reikia daug daugiau energijos nei tetra pak, o jų anglies dvideginio pėdsakas yra daug didesnis – apie 350 g CO2e/litre. Plastikinių PET butelių negalima naudoti pakartotinai, nes sterilizuojant būtų pažeistas plastikas.

Plastikiniai PET buteliai perdirbami, tačiau atsižvelgiant į galimą perdirbimo kiekį, jų anglies dvideginio pėdsakas pasiekia tiek, kiek didžiausi Tetra Pack CO2 perdirbimo kiekiai.

APIBENDRINANT

  • Perdirbėjai naudoja priedus, kad padidintų vidinį PET klampumą, kuris laikui bėgant gali suskaidyti. Šis procesas leidžia PET vėl ir vėl perdirbti.
  • Lengva transportuoti: lengvas ir patvarus, ko pasekoje transportuojant mažėja išmetamas CO2 kiekis.
  • Gamybai reikia mažiau energijos, palyginti su stiklu ir aliuminiu.
  • Gamybai naudoja naftą ir gamtines dujas, kurios yra neatsinaujinantys ištekliai.
  • Yra 100% grynas, tai reiškia, kad jame nėra perdirbtų medžiagų.
  • PET skyla į mikroplastiką, paveikdamas įvairias ekosistemas, įskaitant vandenynus, gėlo vandens ekosistemas ir orą. Įtariama, kad mikroplastikai pasiekia jūros maisto grandines ir patenka į mūsų biologines sistemas per procesą, vadinamą biodidinimu. Nors poveikis žmonių sveikatai vis dar nežinomas, mikroplastikai kenkia mūsų jūrų gyvūnijai.

Tetra pak pakuotė

plastic waste tetrapak
plastic-waste-tetra pak

Dažnas iš mūsų, rinkdamasis tetra-pak pakuotę mano, kad ji yra naudingesnė aplinkai, nes tai popieriaus (kartono) pakuotė, kurią rūšiuojame su popieriaus atliekomis.

Daugumą gėrimų kartoninių dėžučių gamina Švedijos kompanija Tetra Pak, tad įmonės pavadinimas tapo gaminio sinonimu, nors yra ir keletas kitų jas gaminančių įmonių. Dėžutės apie 75 % yra kartoninės, tačiau tai yra sluoksniuota plastiku (polietilenas) ir plonu aliuminio sluoksniu, skirta skysčiams už šaldytuvo ribų išsaugoti, pakuotė:

  • 54% kartonas
  • 28% plastikas
  • 15% apsauginė plėvelė
  • 3% aliuminis

Dėl šios priežasties tetra pak labai sunku perdirbti ir yra priimama tik specialiose perdirbimo įmonėse.

Nors tetra pak yra techniškai perdirbamas, jis niekada nėra „perdirbamas“ į tokią pačią pakuotę. Vietoj to, jis sumažinamas ir paverčiamas kitu produktu su prastesnės kokybės medžiaga, kol patenka į sąvartyną arba deginimo krosnį. Trumpai tariant, ji niekada negali būti uždaro ciklo perdirbimo sistemos dalis.

Pasauliniu mastu perdirbama tik apie 26 % tetra pak (JK duomenų nėra). Tai reiškia, kad į atliekų srautą patenka daug tetra pak su plastiku ir aliuminiu.

O kai jie perdirbami, tai nėra uždaras ciklas – dažniausiai iš jų gaminamos statybinės medžiagos.

Tačiau pagaminti tetra pak pakuotę reikia žymiai mažiau energijos nei kitoms pakuotėms, todėl iš klimato kaitos perspektyvos ji yra nugalėtoja. Viename tyrime nustatyta, kad vieno litro Tetra Pak dėžutės anglies pėdsakas yra maždaug 77–103 g CO2e/litre.

Kiti vertinimai yra panašūs arba šiek tiek mažesni. Tetra pak taip pat lengviau transportuoti, o kadangi tuščius Tetra Paks galima gabenti plokščius, į vieną siuntą galima sutalpinti kur kas daugiau nei stiklinių butelių. Be to, užpildyta ji yra taisyklingos formos, todėl taupo vietą.

APIBENDRINANT

  • Tetra Pak pagaminta daugiausia iš popieriaus, atsinaujinančio šaltinio.
  • Mažesnis anglies dvideginio pėdsakas gaminti.
  • Dėl stačiakampės pakuotės ir lengvos medžiagos jį itin lengva supakuoti ir transportuoti.
  • Kartoninės pakuotės nėra 100% popieriaus: joje taip pat yra aliuminio ir mažo tankio polietileno (plastiko).
  • Sunku perdirbti dėl papildomų plastiko ir aliuminio sluoksnių, kurie galiausiai negali būti atskirti vienas nuo kito be specializuotos įrangos.

Tai gi, ką rinktis – Tetra Pak ar plastiko butelis PET?

Sunku vienareikšmiškai teigti.

Kalbant apie klimato kaitą (gamyba bei transportavimas) laimi Tetra Pak dėžės, po to – plastikas (o vėliau aliuminis, stiklas – blogiausias).

Kalbant apie plastiko taršą ir uždarojo ciklo perdirbimo galimybes, laimi plastikas.

Mes, savo ruožtu, siūlome išbandyti įvairaus dydžio daugkartinio naudojimo termo gertuves – nuo 0,5L iki 1L arba termo puodelius – tai bus draugiškiausias aplinkai sprendimas

Šaltiniai:

https://www.delfi.lt/tvarilietuva/tvarumo-kursas/

https://waiakea.com/blogs

https://www.ethicalconsumer.org

Parašykite komentarą