fbpx

8 faktai apie plastiką

krabas plastikinis puodelis vandenynas

Dauguma plastikų nėra biologiškai skaidūs ir negali būti natūraliai suskaidyti

Tai reiškia, kad kai plastikas patenka į sąvartyną, maži organizmai, pvz. vabzdžiai ar bakterijos, negali jų suardyti sunaudodami. Vietoj to plastikas tiesiog suskyla ir palaipsniui suyra į vis mažesnes daleles – žinomas kaip mikroplastikas. Irimo procesas trunka iki 200 metų. Tačiau vis tiek mikroplastiko dalelės liks planetoje visiems laikams.

  1. Per pastaruosius 10 metų pagaminome daugiau plastiko nei per visą praėjusį šimtmetį, o 50 procentų mūsų naudojamo plastiko yra vienkartinio naudojimo ir iš karto išmetamas.
  2. Kasmet į vandenyną patenka aštuoni milijonai tonų plastiko. Tai prilygsta penkiems plastikinių šiukšlių maišams, esantiems ant kiekvieno 0,3 m pakrantės visame pasaulyje.
  3. 40 procentų pagaminto plastiko sudaro pakuotė (161 milijonas tonų), naudojama tik vieną kartą, o tada išmetama.

JAV pirkėjai sunaudoja po vieną plastininį maišelį kasdien.

Tuo tarpu Danijoje vienas pirkėjas sunaudoja keturis plastikinius maišelius per metus.

  1. Pusė pasaulio plastiko pagaminama Azijoje (didžioji dalis – 29 proc. – gaminama Kinijoje, kurioje gyvena 18 proc. Pasaulio gyventojų).
  2. Daugiausia plastiko perdirbama Europoje – 30 procentų. Kinijoje – 25 procentai. JAV perdirba tik 9 procentus plastiko šiukšlių.
  3. Pasaulyje kas minutę parduodama beveik milijonas plastikinių gėrimų butelių. 2015 metais amerikiečiai vienam asmeniui įsigijo apie 346 butelius – iš viso 111 milijardų plastikinių gėrimų butelių.
  4. Nuolat dėvimi sintetiniai audiniai į aplinką išskiria pluošto daleles. Vienas tyrimas parodė, kad gramas sintetinių drabužių kas 20 naudojimo minučių išskiria 400 mikroplastiko pluoštų, o tai gali sudaryti iki milijardo pluoštų per metus (apie 1 kg pluošto).
  5. Aukščiausia vieta pasaulyje, kurioje buvo rasta mikroplastiko – Himalajų kalnai, maždaug 8450 metrų aukštyje.

Everesto mikroplastiką daugiausia sudaro poliesteris, po to akrilas, nailonas ir polipropilenas – medžiagos, dažniausiai naudojamos lauko įrangoje. Plastikai taip pat buvo didesnėje koncentracijoje visur, kur dažniausiai stovyklauja žmonės. Taigi, nors vienkartiniai plastikai neseniai buvo uždrausti visame Khumbu slėnyje, o alpinistų bendruomenė padarė pažangą rinkdama šiukšles iš Everesto šlaitų, mikroplastikas greičiausiai ten ir toliau kaupsis.

Pakeitę vieną ar kelis kasdienius įpročius, galime sumažinti šiuo skaičius

Ir gal po 10-ies metų rašysime nuostabos pilnus straipsnius apie tai, kaip sumažėjo gėrimų plastiko buteliukuose pardavimai, nes žmonės pradėjo naudoti daugkartinio naudojimo gertuves? Ar kad nedidėja plastiko maišelių gamyba, nes į parduotuves pirkėjai nešasi savo maišelius vaisiams ir pirkiniams? Ir mėgaujasi natūralios vilnos, medvilnės ar lino drabužiais…

Pakeiskime įpročius kartu.

Šaltiniai: www.nationalgeographic.com