fbpx

Kiek plastikinių dantų šepetėlių sunaudojate?

plastmasiniai dantu sepeteliai

Kiek plastikinių dantų šepetėlių per metus sunaudojate Jūs? O Jūsų šeimos nariai? Kiek vienetų išmestų šepetėlių susidaro įskaitant ir artimuosius?

Pranešimai apie globalų atšilimą ir taršą plastiku- jau tapo kasdienybe. Todėl verta susimąstyti, kuo kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie poveikio aplinkai mažinimo.

Ar žinojote, kad…

Maždaug 3000 m. Pr. M. E. Babiloniečiai kramtė šakeles, kad išvalytų dantis.

XVII ir XVIII amžiuje dantų šepetėliai buvo laikomi prabangos prekėmis.

Tik iki Antrojo pasaulinio karo dėl amatininkų trūkumo išpopuliarėjo sintetinės galvutės ir rankenos, pakeisdamos dantų šepetėlius, pagamintus iš ašutų ir kaulų.

dantų šepetėlio istorija
Trumpa dantų šepetėlio istorija

Pakeisti plastikinį dantų šepetėlį bambukiniu šepetėliu- vienas lengviausių žingsnių tvarios kasdienybės link

Bambukinių dantų šepetėlių rankenėles gaminamos iš Moso bambuko – vienos greičiausiai atsinaujinančių bambuko rūšių.

Pagrindinis bambuko privalumas – tai gebėjimas itin greitai augti.

Bambukas gali ūgtelėti apie metrą per dieną. Tai greičiausiai augantis augalas pasaulyje. Svarbiausia, kad tam nereikia pesticidų, trąšų ar didelio kiekio vandens, daug kuro naudojančių ir triukšmą keliančių traktorių. Be to, augimo metu bambukai sugeria daugiau CO2, nei išskiriama gamybos metu. Palyginimui- gaminant 1 kilogramą plastiko išskiriama 6 kilogramai CO2 .

Plastikiniai dantų šepetėliai yra viena iš dažniausių vonios kambario atliekų, kuri nėra rūšiuojama, nes pagaminta iš skritingų medžiagų.

Jie naudojami sąlyginai trumpai, o išmesti nugula sąvartynuose. Pirmieji plastikiniai šepetėliai, pagaminti XX amžiaus pradžioje, vis dar yra Žemės paviršiuje ar vandenyne. Vien Lietuvoje kasmet išmetama apie 11 milijonų plastikinių šepetėliųo pasaulyje- virš 29 milijardų. Plastikui suirti reikia kelių šimtų metų, tačiau nesuįra visiškai- tampa mikroplastiko dalelėmis, kurios patenka į mūsų kūnus valgant jūros gėrybes.

Tuo tarpu bambukinio šepetėlio rankenėlė po naudojimo gali būti kompostuojama, tereikia išimti šerelius.

Šepetėlio šereliams pagaminti naudojamas nailonas be žmogui kenksmingo BPA. Šereliai gali būti įvairių spalvų, nuo baltos iki rožinės, o juoda spalva reiškia, kad šereliai buvo mirkyti aktyvuotoje anglyje ir turi papildomą antibakterinį poveikį jūsų burnos higienai.

Valydami dantis natūraliu šepetėliu jūs nepajusite jokio skirtumo- bambukinis dantų šepetėlis gali būti minkštais arba vidutinio kietumo šereliais, įvairių formų rankenėlėmis ir skirtingų dydžių galvutėmis. Todėl tinka naudoti visiems šeimos nariams.

Ir žinoma perdirbto popieriaus pakuotė be plastiko

Jau nėra pasiteisinimo naudoti plastikinį dantų šepetėlį- išbandykite Green Whale bambukinį dantų šepetėlį su aktyvuotos anglies prisodrintais minkštais šereliais

Nudžiuginkite ir vaikus bambukiniu dantų šepetėliu vaikams. Juk mažieji taip pat nori prisidėti prie aplinkos saugojimo.

O keliautojai ras bambukinį dantų šepetėlio dėklą arba mažai vietos lagamine užimantį kelioninį bambukinį dantų šepetėlį ir dėklą viename.

Visos dantų priežiūros rutinos priemonės.

Šaltiniai: https://www.nationalgeographic.com/environment/article/story-of-plastic-toothbrushes