Jungtinių Tautų maisto ir žemės ūkio organizacijos (FAO) duomenimis, beveik trečdalis viso pasaulyje pagaminto maisto prarandama ar išmetama.
Kaip banaliai beskambėtų, tačiau yra regionų, kur žmonės realiai badauja, turi labai mažai arba visai neturi maisto, trūksta geriamo vandens. Tuo tarpu „civilizuotame” Pasaulyje:
- kasmet maisto atliekos pasaulyje sudaro 1,6 mlrd. tonų;
- Europos Sąjungoje (ES) – 88 mln. tonų;
- Preliminariais skaičiavimais, kiekvienas ES gyventojas kasmet išmeta apie 173 kg maisto;
- Nors Lietuvoje skursta kas penktas, kiekvienas žmogus per metus išmeta maždaug nuo 40 iki 100 kilogramų maisto atliekų, o 6 kilogramai iš jų – visiškai tinkami naudoti.
Kas penktas žmogus Lietuvoje maistą išmeta kas dvi savaites, kas antras tai daro bent kartą per mėnesį. Net pusė viso išmetamo maisto susidaro būtent namų ūkiuose. Taip pat išsiaiškinta, kad labai daug maisto išmetame po šeimyninių švenčių.
Kaip sumažinti šmetamo maisto kiekį?
Tam nereikia pakeisti savo gyvenimo būdo ir ypročių radikaliai. Yra kelios paprastos taisyklės, kurių laikantis ženkliai sumažinsite išmetamo maisto kiekį:
- Planuokite savaitės apsipirkimą ir į parduotuvę eikite su pirkinių sąrašu – taip mažiau pirksite neplanuotų produktų, kurių vėliau nesunaudojate. Žinoma, laikytis pirkinių sąrašo svarbu 😊
- Ir jokiais būdais neikite į parduotuvę alkani! Nes alkanas pirkėjas linkęs spontaniškai pirkti daugiau neplanuoto maisto.
- Iš anksto planuokite švenčių stalo meniu – taip tiksliau nupirksite reikiamą maisto kiekį ir mažiau bus išmesta nesuvartoto maisto po švenčių.
- Palaikyti švarą šaldytuve ir sausų produktų lentynose – tvarkydami žinosite, kokių produktų dar turite, kurių jau ne, kurių galiojimas greitai baigsis ir juos reikia skubiai naudoti. Tokiu būdu namuose neturėsite produktų su pasibaigusiu galiojimo laiku.
Ką reiškia maisto galiojimo žymėjimas?
Lietuvoje yra 2 maisto galiojimo žymėjimai – “geriausia iki” ir “tinka vartoti iki”. Daugeliui kyla klausimas, ką gi jie reiškia?
- „Geriausa iki…“ reiškia, kad gerai būtų, jeigu produktas būtų suvartotas iki to laiko, kuris yra nurodytas ant etiketės, bet nieko baisaus, jeigu jis bus suvalgytas ir vėliau. Tai dažniausiai užrašoma ant ilgo galiojimo produktų etikečių.
- „Tinkama vartoti iki…“ reiškia, iki kada galima tą produktą vartoti.
Ką prarandame išmesdami maistą?
Išmesdami maistą švaistome ne tik pinigus ir laiką. Tam, kad maisto produktas atsidurtų parduotuvės lentynoje, turime iškirsti mišką ir išdirbti lauką, kad užauginti pašarus, daržoves, grūdus. Nuimti derlių. Tuomet statyti sandėlius, transportuoti, pakuoti. Nupirktas maistas taip pat transportuojamas namo. Išmesdami maistą, švaistome ir gamtos, ekonominius resursus. O sąvartynuose pūdamas maistas išskiria metano dujas, didinančias šiltamio efektą.
Tad pirkinius planuoti verta.Taip sutaupysite šeimos biudžeto lėšas, nešvaistysite maisto bei būsite draušiški aplinkai.
O kad mažintume plastikinių maišelių kiekį, apsipirkdami naudokime patogius ir tvarius daugkartinio naudojimo pirkinių krepšius.