Ar žinojot, kad…
- Senovės šumerai, viena iš pirmųjų žinomų civilizacijų kuri gamino alų, jau prieš 5000 metų į didelius stiklainius panardino ilgus plonus vamzdelius iš brangiųjų metalų , kad pasiektų skystį, esantį po fermentacijos šalutiniais produktais.
- Pirmąjį popierinių šiaudelių patentą užregistravo Marvelas Stone’as 1888 m. JAV. 1880 metais karštą vasaros dieną M.Stone’ui geriant kokteilį pradėjo irti ruginės žolės šiaudas, naudotas kaip šiaudelis. Ponas Stone’as, tuo metu buvęs popierinių cigarečių laikiklių gamintoju, apvyniojo popieriaus juosteles aplink pieštuką, jas suklijavo ir netrukus turėjo ankstyvą popierinių šiaudelių prototipą.
- 1930 -aisiais šiaudeliai įgijo galimybę būti lankstomi. Stebėdamas, kaip dukra stengiasi lengvai pasiekti savo pieno kokteilį per tiesų popierinį šiaudelį, išradėjas Josephas Friedmanas įkišo varžtą į šiaudelį, apvyniojo siūlą aplink varžto griovelius ir ištraukė varžtą. Esant įdubimams, šiaudeliai gali lengvai lankstytis nelūždami.
- Nors pirmieji plastikiniai gaminiai pradėti gaminti dar XIX amžiaus pabaigoje, plastikinių šiaudelių era prasidėjo po Antrojo Pasaulinio karo – pirkėjai buvo pavargę nuo taupymo karo metu ir norėjau “nusipirkti daugiau už mažiau”. Gamintojai įvertino plastiko žaliavos sąnaudų mažumą ir pateikė rinkai pigių plataus vartojimo prekių. Plastikiniai šiaudeliai greitai tapo pigesni ir patvaresni nei popieriniai šiaudeliai.
Tuo metu niekas pagalvojo, kokią įtaka bus padaryta aplinkai ateityje.
- Vien tik JAV, kiekvieną dieną sunaudojama apie 500 milijonų šiaudelių. Apskaičiuota, kad 2018 metais pasaulio paplūdimius teršė 8,3 milijardo plastikinių šiaudelių. Manoma, kad Jungtinėje Karalystėje kasmet išmetama mažiausiai 4,4 mlrd.
Žinoma, šiaudeliai yra tik dalis atliekų, patenkančių į mūsų vandenynus.
- Kasmet į vandenyną patenka aštuoni milijonai tonų plastiko, o šiaudeliai sudaro tik 0,025 proc. Dėl lengvo svorio jie lengvai patenka į vandenynus,o patekę – biologiškai nesuyra. Vietoj to plastikiniai šiaudeliai lėtai suskaidomi į mažesnius ir mažesnius gabalėlius, vadinamus mikroplastikais, kuriuos jūros gyvūnai dažnai painioja su maistu.
Be to, plastikinių šiaudelių negalima perdirbti. Deja, dauguma plastikinių šiaudelių yra per lengvi, kad būtų atskirti per mechaninius perdirbimo rūšiuotojus, todėl jie patenka į sąvartynus, vandens kelius ir galiausiai – mūsų vandenynus.
Dabar pasaulis stengiasi atsigauti nuo plastiko taršos.
Korporacijos, vietos valdžios atstovai ar vyriausybės siūlo ir įgyvendina plastikinių šiaudelių draudimus.
- 2018 metų liepos pradžioje Sietlas tapo didžiausiu JAV miestu, uždraudusiu plastikinius šiaudelius.
- „Alaska Airlines“ bus viena iš pirmųjų oro linijų bendrovių, kurios palaipsniui atsisako plastikinių šiaudelių ir maišiklių, iš dalies dėka šešiolikmetės Shelby O’Neil , kuri kreipėsi į aviakompaniją su prašymu nenaudoti vienkartinių platikinių priemonių, kad sumažinti plastiko taršą, kuri kenkia mūsų vandenynams.
- Viešbučių tinklas „Soneva“ plastikinius šiaudelių nenaudoja nuo 2008 m., o viešbučiai, priklausantys „Cayuga“ grandinei bambuko šiaudelius naudojo nuo 2010 m.
Tokie viešbučiai padarė pirmąjį žingsnį, o kelionių ir svetingumo pramonė pagaliau pradeda vytis.
- Jau ir Europos Sąjungoje nuo 2021 liepos mėnesio draudžiamas plastikinių šiaudelių pardavimas ir naudojimas kavinėse, baruose, restoranuose.
Įmonės ieško alternatyvų – daugkartinio naudojimo metalinių ar stiklinių šiaudelių, vienkartinių ryžių miltų ar makaronų, įvairių šiaudų šiaudelių. Viena iš opcijų – įvairaus storio ir spalvos bambukiniai šiaudeliai, tinkami naudoti tiek namuose, kelionėje ar kavinėje, bare.
Plastikinių šiaudelių draudimas pats savaime vargu ar bus labai veiksmingas padedant aplinkai, tačiau tai gali būti pradžia mažinant vienkartinių plastikinių priemonių naudojimą.
Šaltiniai:
https://www.tembopaper.com/news/plastic-straws-and-the-environment-what-is-the-impact